Jak kontakty branżowe mogą pomóc w rozwoju gabinetu?

Rozwijanie swojego gabinetu to nie lada wyzwanie. Oprócz pracy terapeutycznej dochodzą nowe obowiązki – marketing, zarządzanie, księgowość i inne formalno-prawne aspekty prowadzenia działalności. Rozpoczynając własną praktykę każdy specjalista automatycznie staje się przedsiębiorcą… choć o przedsiębiorczości i prowadzeniu biznesu często nie ma zielonego pojęcia. Zakładanie firmy to dla wielu skok na głęboką wodę. Ale spokojnie – na szczęście są koła ratunkowe!

Niedoceniony gracz

„Zainwestuj w reklamy na Facebooku i Instagramie, wykup abonament na Znanym Lekarzu i zatrudnij osobę do pozycjonowania strony internetowej!” To niektóre porady dla osób zakładających własny gabinet. I choć każda z nich może przynieść dobre rezultaty, łączy je jedno – niemałe koszty.

Wśród wielu płatnych możliwości rozwijania swojej praktyki, często zapominamy o bardzo ważnym sposobie, który może nie tylko przynieść ogromne korzyści, ale także nie wymaga dużego nakładu finansowego. Mowa o tytułowym bohaterze dzisiejszego artykułu, czyli o… kontaktach branżowych.

Budowanie i utrzymywanie kontaktów z osobami z branży, czyli tzw. networking, umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń, nawiązanie współprac oraz wspieranie się w rozwoju. Nie wszyscy terapeuci zdają sobie sprawę z korzyści, jakie daje networking – a mogą one być bardzo duże.

Wspólne projekty

Kontakty z osobami z branży otwierają drzwi do wielu współprac – np. organizacji warsztatów, grup terapeutycznych, webinarów czy wspólnych działań w mediach społecznościowych – współtworzonych postów, live’ów czy komentowania i udostępniania swoich treści. Warto patrzeć na konkurencję nie jak na zagrożenie, lecz jak na drzwi do nowych możliwości. Wspierając się, dodajemy sobie wiatru w żagle i ułatwiamy rozwój naszych biznesów.

Pozyskanie nowych pacjentów

Znajomości branżowe to świetny sposób na wzajemne rekomendowanie sobie pacjentów. Wyobraź sobie, że Twój znajomy po fachu ma akurat pełny grafik lub nie pracuje z osobami z danym zaburzeniem – czy chętniej poleci pacjentowi Twoje usługi – jeśli dobrze Cię zna i wie, że jesteś profesjonalnym specjalistą, czy usługi przypadkowego terapeuty z internetu, z którym nigdy nie miał styczności? Oczywiście, że wolimy rekomendować osoby, które znamy.

Ważne, aby polecanie pacjentów działało w obie strony – pamiętaj o znajomych, którzy odsyłają do Ciebie klientów i Ty również dawaj na nich namiary pacjentom, których z różnych względów nie możesz przyjąć.

Wymiana wiedzy

Nikt z nas nie jest w stanie specjalizować się w każdym obszarze. Możliwość konsultacji oraz czerpania wiedzy od innych terapeutów pozwala na uzyskanie nowych perspektyw i pomysłów. Warto uczyć się od siebie nawzajem i korzystać z doświadczeń innych –zarówno związanych z pracą kliniczną, jak i rozwojem biznesu.

Wsparcie i motywacja

Praca terapeuty bywa obciążająca i trudna. Wielu specjalistów prowadzących własne gabinety doświadcza osamotnienia oraz zawodowej izolacji. Posiadanie sieci kontaktów wśród innych terapeutów może dostarczyć nieocenionego wsparcia i zrozumienia. Dzielenie się doświadczeniami, sukcesami oraz wyzwaniami z osobami, które rozumieją specyfikę zawodu, pomaga w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami. To także świetny element przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.

Dostęp do nowych narzędzi i zasobów

Kontakty branżowe mogą także stanowić źródło informacji o nowych narzędziach, technologiach i zasobach, które mogą być użyteczne w codziennej praktyce terapeutycznej. Dzięki wymianie informacji możemy dowiedzieć się o nowoczesnych technikach terapii, ciekawych szkoleniach czy wartościowych publikacjach naukowych, które mogą wzbogacić naszą pracę.

Jak stworzyć swoją sieć kontaktów?

Istnieją różne możliwości budowania swojej sieci kontaktów. Odpowiednie osoby możesz poznać na studiach, na różnego rodzaju szkoleniach, warsztatach, konferencjach czy w szkole psychoterapii. Obecne czasy umożliwiają również nawiązanie cennych znajomości przez internet. Często relacje rozpoczęte wirtualnie, z czasem przeradzają się we współprace w realnym świecie. Nieraz jedna wiadomość, komentarz czy zaproszenie na kawę może być początkiem wartościowej znajomości.

Grupa networkingowa dla terapeutów

Grupa Networkingowa Przystań Terapeuty to miejsce stworzone z myślą o budowaniu sieci kontaktów dla specjalistów pracujących w branży zdrowia psychicznego, którzy chcą rozwijać swoje biznesy oraz wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. Społeczność zrzesza inspirujących i życzliwych specjalistów i daje możliwość nawiązania wartościowych kontaktów, które przekładają się na wsparcie, rekomendowanie sobie pacjentów oraz realizację wspólnych projektów. Na platformie odbywają się także wydarzenia tematyczne prowadzone przez ekspertów, a także kilkuosobowe grupy mastermind i interwizji.

Nowe możliwości

Bez względu na to, w jakim działasz obszarze oraz na jakim etapie rozwoju działalności jesteś, im wcześniej zaczniesz inwestować w budowanie sieci kontaktów, tym lepiej. Choć networking nie musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi, to zdecydowanie wymaga czasu, zaangażowania i strategii. Uczestniczenie w branżowych wydarzeniach, korzystanie z mediów społecznościowych, współpraca z innymi specjalistami czy dołączenie do grupy networkingowej to tylko niektóre z metod, mogących przyczynić się do stworzenia wartościowej sieci kontaktów. Pamiętaj, że silne relacje zawodowe nie tylko wzbogacają twoją praktykę, ale także przyczyniają się do lepszej opieki nad pacjentami i ciągłego rozwoju w zawodzie.

Zachęcam Cię do zastanowienia się, jaki mały krok w tym kierunku możesz zrobić już dziś. Może zaprosić na kawę znajomą ze szkoły psychoterapii? Albo napisać na Instagramie do psychologa, którego treści są Ci bliskie? A może poszukać grupy mastermind lub dołączyć do interwizji koleżeńskiej? Możliwości jest wiele – grunt to wybrać taką, która będzie zgodna z Tobą i ułatwi Ci rozwój zawodowy.

Pamiętaj, że nie musisz sam próbować się utrzymać na powierzchni tej głębokiej wody. Sięgnij po możliwe koła ratunkowe i obierz kurs na rozwój ze spokojną głową.

Daniela Rivera

Daniela Rivera – psycholog, psychoterapeutka w trakcie szkolenia, założycielka Przystani Terapeuty – miejsca wsparcia dla specjalistów.